Блог створено в рамках реалізації українсько-польського проекту "Шкільна академія підприємництва"

Про проект

Що таке клуб і для чого він учням, учителям, директорові та громаді?
Шкільний клуб підприємництва – громадське об’єднання школярів та педагогів (краще офіційно зареєстроване), яке своєю місією вважає розвиток підприємливих якостей у молоді.
Серед завдань шкільного клубу підприємництва такі:
  1. 1. У навчальній діяльності, іграх, через проекти формувати важливі людські якості, які знадобляться учням у житті за межами школи, незалежно від того, яку професію вони оберуть. Ці якості – це ініціатива, креативність, відкритість до змін, відповідальність, громадська активність, вміння співпрацювати і спілкуватися, йти на ризик і позитивно ставитися до своїх помилок, тобто підприємливість у широкому розумінні цього слова
  2. 2. Проводити профорієнтаційну роботу в школі, яка часто зводиться до відокремлених несистемних заходів, що закінчуються екскурсією на підприємство. Клуб здатний здійснювати профорієнтацію системно (бо щотижнево), ефективно (бо працюватимуть над цим умотивовані люди) і цікаво (бо такі заходи клубу).
  3. 3. Гуртувати всіх учасників навчально-виховного процесу, які поділяють цінності і пріоритети шкільного клубу підприємництва, довкола цікавих заходів, що мають резонанс не тільки в школі, а й у громаді. Діяльність клубу – ще одна вагома причина, щоб до школи прийшли місцеві підприємці, які досягли успіху у житті, можуть поділитися своїм рецептом із молоддю.
  4. 4. Розвивати ініціативу громади. Сподіваюся, що діяльність шкільних клубів підприємництва вплине на готовність мешканців громади відкривати свою справу, а отже, на їхню зайнятість і добробут.
Перші шкільні клуби підприємництва з’явилися в Україні 2012 року як результат кількарічного проекту «Шкільна академія підприємництва», що здійснюється в Україні за підтримки Міністерства закордонних справ Польщі в рамках «Польської допомоги». Докладніше про діяльність клубів можна прочитати на сайті мережі клубів http://www.sae-ukraine.org.uaВін містить матеріали, які допоможуть більше дізнатися про проект, його етапи та пріоритети, контактну інформацію про клуби та обласних координаторів (варто зв’язатися з ними, якщо плануєте створити щось схоже у себе), новини шкільних клубів підприємництва та новини мережі (скажімо, конкурс підприємництва, який відбувся восени 2013 року, і його переможців).
Для чого шкільний клуб підприємництва учням?
По-перше, зустрічі в шкільному клубі підприємництва – це можливість спілкуватися з друзями-однодумцями, із якими разом ви мрієте щось змінити у своєму житті чи житті своєї громади. Це гарна нагода, щоб вечорами посидіти в гурті своїх ровесників, порозмовляти про життя, подискутувати, порадіти з успіхів. А навіть більше, сьогоднішній ІКТ-простір допоможе вам знайти нових друзів у мережі, таких самих, як і ви, членів шкільних клубів підприємництва в усіх куточках України і навіть за її межами, наприклад, у Польщі, де шкільні клуби підприємництва – дуже поширене явище.
По-друге, це надзвичайно цікаво. Засідання в шкільному клубі підприємництва не нагадують традиційні уроки (якщо так, то варто брати ініціативу на себе і змінювати цей формат). Це навчальні ігри і підприємницькі турніри, під час яких можна весело провести час і ще багато чого навчитися, це тренінги, наповнені практичними завданнями, зустрічі з місцевими підприємцями, з якими потім так приємно вітатися за руку на громадських урочистостях, вечірки для всієї школи, які ви ініціюєте, проекти, що дадуть вам широкі можливості для пізнання довколишнього світу, спілкування в мережі, мандрівки.
По-третє, це повчально. Інформацію, почерпнуту на зустрічах клубу, ви зможете застосувати в реальному житті. Заняття клубу сконструйовані так, щоб спонукати його членів глибше пізнати себе, свої нахили, навчитися аналізувати свої потреби, вчинки, приймати рішення, бути відповідальними. Інтерактивні вправи та групова робота, якими рясніють клубні заняття, покликані навчити молодь співпрацювати, спілкуватися, вирішувати щось колегіально. Увесь акцент діяльності клубу падає не на вчителя/тренера/керівника, а на учня. І це не випадково. Завдання клубу – допомогти учням бути самостійними, ініціативними, активними і креативними, тобто справжніми лідерами серед молоді. Бо ж це основні підприємницькі якості. Так само дуже важливо, що участь у клубі допоможе поглибити ваші практичні знання з економіки, основ підприємництва, ділової активності. Ви матимете змогу навчитися розв’язувати складні економічні (і логічні) задачки, а крім того, гарно писати рекламні тексти, красномовно переконувати опонентів під час публічних дебатів і навіть створювати власний блог.
По-четверте, це корисно. Якщо ви твердо вирішили пов’язати свою долю з підприємницькою діяльністю, приходьте у клуб. Завдяки ньому ви підготуєтеся до своїх перших кроків як молодий підприємець, здобудете відповідні знання і вміння для відкриття власної справи. Якщо ви вагаєтеся, ким стати, теж приходьте у шкільний клуб підприємництва. Він допоможе зорієнтувати у складному світі професій і підготувати до нього. Бо активність, ініціатива, лідерство і вміння налагоджувати співпрацю потрібні в будь-якій сфері.
По-п’яте, це круто. Якщо хочете вигідно вирізнятися серед своїх ровесників, записуйтеся у клуб. На прикладі Польщі можу підтвердити, що шкільний клуб підприємництва – це вже вид молодіжної субкультури. Ви матимете друзів навіть після закінчення школи, продовжуючи навчання у вищих навчальних закладах – вас, молодих і активних, об’єднає спільний досвід участі в ШКП.
Для чого клуб учителеві?
Учитель, обтяжений надто складними програмами, надлишковим керівництвом та бюрократичними механізмами, часто нарікає, що поза уроками вже не має часу ні на що. Однак я заохочую і його приєднуватися до діяльності клубу – чи то в ролі опікуна, чи партнера. Найкраще, коли опікуном клубу стане молодий (за духом!) педагог, який прагне ламати стійкі стереотипи шкільної системи, однак уміє підтримувати контакти з колегами, керівництвом і громадою. Отож чому варто?
По-перше, шкільний клуб підприємництва допоможе вчителеві навчати якісніше, ніж у рамках традиційних навчальних програм. Форми роботи клубу сприяють формуванню компетентностей учнів, а не подають розрізнені знання, що їх потім важко застосувати на практиці. І йдеться не тільки про підприємницьку компетентність, а й про всі ключові компетентності, важливі для дитини «тут і тепер», не кажучи про майбутнє. Їх можна формувати інтегровано, і допоможе в цьому клуб.
По-друге, клуб допоможе втілювати інноваційні форми навчання, на які не вистачає часу під час традиційного уроку. Тут ви зможете експериментувати,вимірювати ефективність своїх задумів і самими бути креативними та активними, виходячи за тісні рамки навчальних програм.
По-третє, тут ви матимете більше вибору і ширше поле діяльності, якщо ви інноватор за духом.
По-четверте, ваша діяльність у клубі допоможе вам завоювати авторитет серед колег, учнів та їхніх батьків.
По-п’яте, під час вашої атестації ви справді матимете чим похвалитисяІ це не будуть просто товсті папки з паперами, за якими нічого не стоїть, а важливі ваші досягнення в навчанні та вихованні учнів.
По-шосте, ваші здобутки можуть бути гідно оцінені не тільки в школі з боку директора та у громаді, а й на різноманітних обласних і всеукраїнських конкурсах шкільних клубів підприємництва, завдяки чому ви зможете мандрувати і ділитися своїм досвідом.
Для чого клуб директорові?
По-перше, діяльність клубу підприємництва у вашій школі – це збільшення довіри до школи з боку громади та зростання авторитету її директора. Сьогоднішній традиційній шкільній освіті не надто довіряють чи то в Україні, чи в Польщі, чи у США. Опитування громадян, яке здійснювала американська компанія Ґеллап, засвідчує, що на авторитет школи у громаді впливає багато різних параметрів, серед яких чотири найважливіші:
  1. 1) діяльність учителя;
  2. 2) спеціалізовані навчальні та виховні програми, «родзинка» школи;
  3. 3) діяльність директора;
  4. 4) комфортні привабливі й затишні приміщення.
Шкільний клуб підприємництва стане вашою родзинкою, а його діяльність, акумулюючи ці параметри, допоможе здобувати авторитет для школи і для вас особисто.
По-друге, клуб допоможе вам здійснювати ефективну фандрайзингову діяльність для школи. Заходи та події клубу стануть тим «гачком», який приведе до школи успішних підприємців. Системна співпраця з ними у рамках клубної діяльності швидше переконає їх інвестувати і підтримувати саме ваш навчальний заклад.
По-третє, ефективна діяльність клубу допоможе підвищити навчальні досягнення учнів з різних дисциплін, оскільки заняття клубу спрямовані не тільки на економіку та основи підприємницьких знань, а інтегрують у собі завдання з різних предметів: математики, української мови, географії, мистецтва (див. конспекти занять клубу далі).
По-четверте, клубом ви зможете похвалитися перед місцевою владою, освітнім начальством.Це буде переконливим аргументом згадати вас на черговій нараді, присвяченій компетентнісному підходу, на який сьогодні мода в освіті. Та й під час атестації школи клуб додасть вам додаткових балів.
Для чого клуб батькам і громаді?
По-перше, ваші діти матимуть цікаве, добре зорганізоване дозвілля, збираючись під опікою дорослого.
По-друге, вони здобудуть масу потрібних умінь, на які мало звертають увагу на традиційних уроках (розвиток ініціативи, лідерських якостей, креативності, логіки).
По-третє, діти одержать профорієнтаційне спрямування, а отже, зросте їхня готовність до вибору професії.
По-четверте, – і це вже справа майбутнього, – можна сподіватися, що за кілька років громада поповниться вихованцями клубу, людьми ініціативними, активними, які змінюватимуть на краще її життя.
По-п’яте, клуб розвиває громаду, скеровуючи на неї багато своїх заходів. А тому припускаємо, що з появою клубу стане цікавішим і ваше життя

Щоб успішно вдосконалити навчальний процес чи провести масштабну освітню реформу, зреалізувати цікавий проект у школі чи впровадити інновацію, не обійтися без розуміння механізмів впровадження зміни.

Немає коментарів:

Дописати коментар